Wspólnoty Różańcowe

Intencje dla wspólnot różańcowych na październik 2024

Intencja papieska: za wspólną misję: Módlmy się, aby Kościół nadal wspierał na wszelkie sposoby synodalny styl życia, w znaku współodpowiedzialności, promując uczestnictwo, komunię i wspólną misję kapłanów, zakonników i świeckich.

Intencja parafialna: Módlmy się za Siostry i Braci, którzy doświadczyli skutków powodzi, aby Maryja, Królowa Polski otoczyła ich płaszczem swej Matczynej opieki. Niech bezpiecznie powrócą do swoich domów, aby przy pomocy ludzi dobrej woli na nowo stworzyli godne warunki do zamieszkania dla swoich Rodzin. 

 W naszej parafii istnieją następujące wspólnoty różańcowe: Żywy Różaniec, Różaniec Rodzinny oraz Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci. Opiekunem wspólnot różańcowych w naszej parafii jest ks. wikariusz Samuel Szociński.

 

ŻYWY RÓŻANIEC

Żywy Różaniec składa się z ŻYWYCH RÓŻ. Każda Róża posiada dwadzieścia osób, z których każda odmawia codziennie jeden dziesiątek różańca czyli jedną tajemnicę, połączoną z rozważaniem. W ten sposób odmawiany jest w Róży codziennie cały Różaniec – dwadzieścia tajemnic. Jest to jakby wieniec różany składany u stóp Królowej. Różaniec jest modlitwą ewangeliczną, ponieważ zawiera Modlitwę Pańską i Pozdrowienie Anielskie oraz ewangeliczne Tajemnice naszego odkupienia. Z tego powodu Różaniec nazywamy streszczeniem lub zbiorem najważniejszych prawd Ewangelii. Jest więc wspólnotą modlitewną, ale również formacyjną – rozważając wydarzenia z życia Jezusa i Maryi, człowiek zaczyna żyć Ewangelią na co dzień. Żyje wiarą, nadzieją i miłością, należeć bowiem do Żywego Różańca znaczy wierzyć w istnienie Boga i wierzyć Bogu, który przemawia, ufać Bogu i w Jego dzieło zbawienia oraz kochać Boga, a w Bogu i dla Boga ludzi. Charakter formacyjny realizowany jest także podczas specjalnych spotkań organizowanych dla członków wspólnoty.

Żywy Różaniec został zainicjowany przez sł. Bożą Paulinę Marię Jaricot w XIX w. we Francji jako ruch modlitewny, szczególnie wspierający dzieła misyjne.

W Polsce wspólnota działa na podstawie statutu zatwierdzonego przez Konferencję Episkopatu Polski w 2012 r. z późniejszymi zmianami.

Obowiązki członków Żywego Różańca:

  • Odmawianie codziennie jednego dziesiątka różańca.
  • Udział w miesięcznej zmianie tajemnic różańcowych.
  • Częste przystępowanie do Sakramentów świętych oraz udział w procesjach maryjnych.
  • Rozszerzanie czci Maryi przykładem życia i działalnością apostolską.
  • Odważne stawanie w obronie wiary i Kościoła na wzór św. Dominika.
  • Udział w pogrzebie zmarłego członka Żywego Różańca oraz w modłach za spokój jego duszy.
  • Wspieranie dzieł misyjnych (modlitewnie i w miarę możliwości materialnie)

Przywileje odpustowe

Kościół na mocy decyzji Penitencjarii Apostolskiej daje członkom Żywego Różańca możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami w dniu przyjęcia do wspólnoty oraz 7 razy w ciągu roku, mianowicie:

  • w uroczystość Narodzenia Pana Jezusa
  • w święto Ofiarowania Pańskiego
  • w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie
  • w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego
  • w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej
  • we wspomnienie Królowej Różańca św.
  • w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi

Koła Żywego Różańca w naszej parafii

Comiesięczna wymiana tajemnic odbywa się w pierwszą sobotę miesiąca po nabożeństwie pierwszosobotnim, które rozpoczyna się Mszą Świętą o godz. 7:00 w kościele, sprawowaną w intencji wszystkich członków Żywego Różańca. Po Mszy św. odmawiamy przed Najświętszym Sakramentem różaniec oraz prowadzimy medytację jednej z tajemnic różańcowych (zgodnie z warunkami pierwszych sobót miesiąca, według życzenia Matki Bożej).

Obecnie w naszej parafii istnieje 11 kół Żywego Różańca:

Numer

Patron

1 Bł. kard. Stefan Wyszyński
2 Św. s. Faustyna Kowalska
3 Bł. ks. Jerzy Popiełuszko
4 Św. Joanna Beretta Molla
5 Św. Franciszek z Asyżu
6 Maryja Matka Kościoła
7 Maryja Królowa Różańca Świętego
8 Św. Jan Paweł II
9 Święci Archaniołowie Michał, Rafał i Gabriel

10 (męskie)

Św. Józef
11 (męskie) Św. Andrzej Bobola

 Jeśli pragniesz dołączyć do wspólnoty Żywego Różańca, zgłoś się do księdza opiekuna lub bezpośrednio do osoby koordynującej – p. Magdaleny (tel. 693 834 339).

 

RÓŻANIEC RODZINNY

Różaniec Rodzinny ma podobną strukturę do Żywego Różańca, tzn. każda róża składa się z dwudziestu osób, które odmawiają codziennie po jednej dziesiątce (tajemnicy) różańca w intencji swoich dzieci. Zmiana odmawianych tajemnic również następuje w pierwszą sobotę miesiąca. Różaniec Rodzinny jest wspólnotą modlitewną, która w listopadzie 2022 roku, na mocy decyzji polskich biskupów, została włączona w struktury Stowarzyszenia Żywy Różaniec jako gałąź rodzinna.

Obecnie w naszej parafii istnieją 4 koła Różańca Rodzinnego (rodziców modlących się za swoje dzieci):

Numer

Patron

1

Św. O. Pio

2

Św. Antoni

3

Św. Jacek Odrowąż

4

Św. Monika

 Jeśli chcesz dołączyć do tej wspólnoty, skontaktuj się z księdzem opiekunem lub bezpośrednio z osobą koordynującą – p. Arturem (tel. 518 963 495)

  

PODWÓRKOWE KOŁO RÓŻAŃCOWE DZIECI

Coraz częściej dzieci spotykają się z zagrożeniami współczesnego świata. Poprzez uczestnictwo w Podwórkowym Kole Różańcowym Dzieci pragniemy, aby Maryja opiekowała się dziećmi i chroniła ich w codziennym życiu. Wierzymy, w myśl wielu świętych Kościoła, że każde Zdrowaś Maryjo, wypowiedziane z uwagą odpędza moce szatana. Celem tej inicjatywy jest odmawianie przez dziecko jednej tajemnicy różańcowej w wybranej intencji. Tajemnice wymieniane są raz w miesiącu w pierwsze poniedziałki. Przygotowane na każdy miesiąc Tajemnice są dostosowane do wieku dzieci i opisują życie Pana Jezusa i Matki Bożej. W pierwsze poniedziałki miesiąca w domu parafialnym w sali Oazy odbywają się również spotkania dla dzieci, w czasie których organizowane są zabawy i omawiane objawienia Maryi w Fatimie. Patronem Podwórkowego Koła Różańcowego Dzieci jest błogosławiony Franciszek z Fatimy.
Rodziców dzieci, które chciałyby dołączyć do Koła prosimy o kontakt telefoniczny z p. Elą: 501 648 686.