Drugi poniedziałek miesiąca – 11 listopada 2024 r. godz. 18:00. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina od 11 października.
W ramach cyklu „Kino z orzełkiem” zapraszamy na seans filmu „Jack Strong”, poprzedzony wprowadzeniem historycznym przestawionym przez dr. Stefana Artymowskiego. Po seansie prelekcja o. Marka Kotyńskiego i dyskusja na temat filmu.
Relacja z wydarzenia
Projekcję filmu poprzedził wykład wprowadzający Stefana Artymowskiego, a po seansie nastąpiła debata wraz z udziałem o. Marka Kotyńskiego. Obaj prelegenci podkreślili wysoki poziom artystyczny filmu Władysława Pasikowskiego. Formuła thrillera szpiegowskiego trzymała w napięciu do ostatnich minut filmu. O. Kotyński podkreślił znaczenie moralnej postawy głównego bohatera pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, którego przemiana moralna oraz postawa w chwilach grozy tworzą postać silną wewnętrznie, ale także ciekawą. Artymowski przedstawił historię zależności Ludowego Wojska Polskiego od ZSRR, na przykładzie doświadczeń Kuklińskiego m.in. z jego pracy nad zaplanowaniem inwazji wojsk Układu Warszawskiego (w tym i Wojska Polskiego) na Czechosłowacką Republikę Socjalistyczną w 1968 r. i użycie wojska do pacyfikacji protestów na wybrzeżu w grudniu 1970 r.
Pomiędzy prelegentami a publicznością wywiązała się żywa dyskusja wokół dwóch tematów:
1. Postawy moralnej Kuklińskiego, w którym dokonała się wewnętrzna przemiana tylko na podstawie własnych przemyśleń, a nawiązując współpracę z CIA zaryzykował Kukliński życiem nie tylko swoim ale i bliskich i w tym lęku przyszło mu żyć. Prelegenci podkreślili wysoką cenę jaką przyszło zapłacić polskiemu oficerowi, tj. utratę prywatności i rodziny.
2. Zależności Wojska Polskiego od armii ZSRR, a w tym możliwości przeciwstawienia się polskich żołnierzy w przypadku interwencji zbrojnej Układu Warszawskiego. Część publiczności interesowała się przede wszystkim tym, czy gen. Wojciech Jaruzelski prezentował pewną ograniczoną samodzielność wobec wschodnich sąsiadów. Artymowski wskazywał na posłuszeństwo armii polskiej wobec PZPR i wojsk radzieckich podczas wcześniejszych wydarzeń.
Podsumowując spotkanie o. Kotyński podkreślił moralną postawę Kuklińskiego, który dla dobra ojczyzny zdecydował się na współpracę z wywiadem amerykańskim. Z kolei Artymowski wskazał, że przyszło za to zapłacić Kuklińskiemu najwyższą cenę w tym życie swoich dwóch synów.
O filmie „Jack Strong”
Kraj i rok produkcji: Polska 2014
Czas trwania: 127 min.
„Jack Strong” to film sensacyjny, opowiadający jedną z najbardziej fascynujących historii szpiegowskich świata. To prawdziwa historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego – człowieka, który, tkwiąc w środku systemu, podejmuje współpracę z CIA i staje się kluczowym (choć niewidocznym) aktorem czasu zimnej wojny.
(opis dystrybutora)
Zachęcamy do obejrzenia zwiastuna:
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.