Sakrament bierzmowania

Bierzmowanie jest sakramentem, który jest dopełnieniem chrztu i w którym zostajemy obdarzeni Duchem Świętym. Kto w wolności decyduje się na życie jako dziecko Boże i poprzez znaki nałożenia rąk i namaszczenia krzyżmem prosi o Ducha Bożego, otrzymuje siłę, aby świadczyć o Bożej miłości i potędze słowem i czynem. Staje się wówczas pełnoprawnym, odpowiedzialnym członkiem Kościoła katolickiego. Kiedy trener wysyła na boisko piłkarza, kładzie mu rękę na ramieniu i daje mu ostatnie wskazówki. W ten sposób można zobrazować bierzmowanie. Zostaje na nas położona ręka. Wkraczamy na „boisko życia”. Dzięki Duchowi Świętemu wiemy, co mamy robić. Słowa Jego posłania dźwięczą nam w uszach. Czujemy Jego pomoc. Nie doznamy od Niego zawodu i będziemy zdecydowani grać dla Niego. Musimy tylko chcieć i Go słuchać.

Podczas bierzmowania na duszy ochrzczonego chrześcijanina zostaje odciśnięte niezatarte duchowe znamię, które można otrzymać tylko raz i które takiego człowieka na zawsze naznacza jako chrześcijanina. Dar Ducha Świętego jest mocą z góry, dzięki której ta ki człowiek uwiarygodnia swoim życiem łaskę otrzymaną na chrzcie i staje się „świadkiem” Chrystusa. Przyjąć sakrament bierzmowania oznacza zawrzeć z Bogiem swego rodzaju umowę. Bierzmowany mówi: „Tak, wierzę w Ciebie, mój Boże, daj mi Twojego Ducha Świętego, żebym do Ciebie całkowicie należał, nigdy od Ciebie nie odstąpił i całe moje życie świadczył o Tobie duszą i ciałem, słowem i czynem, na dobre i na złe”. A Bóg mówi: „Tak, ufam ci, moje dziecko i obdaruję cię moim Duchem, czyli sobą samym. Będę cały twój. Nie odstąpię od ciebie w tym życiu tu na ziemi i tym w niebie. Będę w twoim ciele i twojej duszy, w twoich czynach i słowach. Nawet jeśli zapomnisz o mnie, ja będę przy tobie na dobre i na złe”. (Youcat 203 i 205)

Zgodnie z wytycznymi naszej Diecezji, bierzmowanie w naszej parafii poprzedzone jest ok. 14-miesięcznym przygotowaniem. Rozpocząć przygotowanie do bierzmowania może uczeń przynajmniej 1 klasy szkoły średniej. Przygotowanie obejmuje m.in.:

• udział w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych
  • spotkania formacyjne ogólne (raz w miesiącu)
  • spotkania formacyjne w grupach (raz w miesiącu)
  • udział w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych
  • udział w nabożeństwach w roku liturgicznym (różaniec, roraty, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, nabożeństwa majowe i czerwcowe)
  • wyjazd formacyjny (dwudniowy, weekendowy)
  • regularną spowiedź (przynajmniej raz w miesiącu)
  • uczęszczanie na lekcje religii w szkole

Ostatni cykl przygotowań rozpoczął się 16 kwietnia 2023 r. (więcej informacji tutaj). Z uwagi na to, że rocznik obecnych klas ósmych jest bardzo nieliczny, kolejny cykl rozpocznie się we wrześniu 2025 r.

Bieżące informacje dla kandydatów do bierzmowania umieszczane są na stronie na Facebooku: www.fb.com/BierzmowanieSulejowekMilosna

Osoby dorosłe, które nie przyjęły jeszcze sakramentu bierzmowania mogą uczestniczyć w zwykłym przygotowaniu razem z młodzieżą lub zgłosić się do kancelarii parafialnej i uzyskać skierowanie na odbycie kursu i przyjęcie sakramentu bierzmowania w parafii katedralnej.

W sprawach związanych z przygotowaniem do sakramentu bierzmowania w naszej parafii prosimy kontaktować się z ks. Samuelem.