Sakrament bierzmowania

 

Bierzmowanie jest sakramentem, który jest dopełnieniem chrztu i w którym zostajemy obdarzeni Duchem Świętym. Kto w wolności decyduje się na życie jako dziecko Boże i poprzez znaki nałożenia rąk i namaszczenia krzyżmem prosi o Ducha Bożego, otrzymuje siłę, aby świadczyć o Bożej miłości i potędze słowem i czynem. Staje się wówczas pełnoprawnym, odpowiedzialnym członkiem Kościoła katolickiego. Kiedy trener wysyła na boisko piłkarza, kładzie mu rękę na ramieniu i daje mu ostatnie wskazówki. W ten sposób można zobrazować bierzmowanie. Zostaje na nas położona ręka. Wkraczamy na „boisko życia”. Dzięki Duchowi Świętemu wiemy, co mamy robić. Słowa Jego posłania dźwięczą nam w uszach. Czujemy Jego pomoc. Nie doznamy od Niego zawodu i będziemy zdecydowani grać dla Niego. Musimy tylko chcieć i Go słuchać.

Podczas bierzmowania na duszy ochrzczonego chrześcijanina zostaje odciśnięte niezatarte duchowe znamię, które można otrzymać tylko raz i które takiego człowieka na zawsze naznacza jako chrześcijanina. Dar Ducha Świętego jest mocą z góry, dzięki której ta ki człowiek uwiarygodnia swoim życiem łaskę otrzymaną na chrzcie i staje się „świadkiem” Chrystusa. Przyjąć sakrament bierzmowania oznacza zawrzeć z Bogiem swego rodzaju umowę. Bierzmowany mówi: „Tak, wierzę w Ciebie, mój Boże, daj mi Twojego Ducha Świętego, żebym do Ciebie całkowicie należał, nigdy od Ciebie nie odstąpił i całe moje życie świadczył o Tobie duszą i ciałem, słowem i czynem, na dobre i na złe”. A Bóg mówi: „Tak, ufam ci, moje dziecko i obdaruję cię moim Duchem, czyli sobą samym. Będę cały twój. Nie odstąpię od ciebie w tym życiu tu na ziemi i tym w niebie. Będę w twoim ciele i twojej duszy, w twoich czynach i słowach. Nawet jeśli zapomnisz o mnie, ja będę przy tobie na dobre i na złe”. (Youcat 203 i 205)

Zgodnie z wytycznymi naszej Diecezji, bierzmowanie w naszej parafii poprzedzone jest ok. 14-miesięcznym przygotowaniem. Rozpocząć przygotowanie do bierzmowania może uczeń przynajmniej 1 klasy szkoły średniej. Przygotowanie obejmuje m.in.:

  • udział w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych
  • spotkania formacyjne ogólne (raz w miesiącu)
  • spotkania formacyjne w grupach (raz w miesiącu)
  • udział w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych
  • udział w nabożeństwach w roku liturgicznym (różaniec, roraty, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, nabożeństwa majowe i czerwcowe)
  • wyjazd formacyjny (dwudniowy, weekendowy)
  • regularną spowiedź (przynajmniej raz w miesiącu)
  • uczęszczanie na lekcje religii w szkole

Najnowszy cykl przygotowań rozpoczął się 16 kwietnia 2023 r. (ostateczny termin zgłoszeń minął 7 maja). Więcej informacji tutaj.

Informacje na temat kolejnego cyklu przygotowań zostaną udostępnione w pierwszym kwartale 2024 roku.

Bieżące informacje dla kandydatów do bierzmowania umieszczane są na stronie na Facebooku: www.fb.com/BierzmowanieSulejowekMilosna 

Osoby dorosłe, które nie przyjęły jeszcze sakramentu bierzmowania mogą uczestniczyć w zwykłym przygotowaniu razem z młodzieżą lub zgłosić się do kancelarii parafialnej i uzyskać skierowanie na odbycie kursu i przyjęcie sakramentu bierzmowania w parafii katedralnej.

W sprawach związanych z przygotowaniem do sakramentu bierzmowania w naszej parafii prosimy kontaktować się z ks. Samuelem.