Odpusty

paź 23, 2024 | Aktualności

Odpust to darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Otrzymuje go wierny, odpowiednio przygotowany, po wypełnieniu pewnych określonych warunków, przez działanie Kościoła, który jako sługa odkupienia autorytatywnie rozporządza i dysponuje skarbcem zadośćuczynień Chrystusa i Świętych. 
Odpust jest cząstkowy albo zupełny, zależnie od tego, czy uwalnia od kary doczesnej za grzechy w części lub całości. Każdy wierny może zyskiwać odpusty czy to cząstkowe, czy zupełne, albo dla siebie, albo ofiarowywać za zmarłych na sposób wstawiennictwa (WO nr 1-3). 
Tylko ten jest zdolny ochrzczony, zdolny do uzyskania odpustu, kto został nie jest ekskomunikowany i znajduje się w stanie łaski, przynajmniej pod koniec wypełniania przepisanych czynności. Aby zaś wierny, zdolny do uzyskania odpustów, rzeczywiście je uzyskał, powinien mieć przynajmniej ogólną intencję zyskania odpustu oraz wypełnić w określonym czasie i we właściwy sposób nakazane czynności, zgodnie z brzmieniem udzie- lenia (WO nr 17 § 1-2).
Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia, natomiast odpust cząstkowy można uzyskać kilka razy dziennie. Dzieło przepisane dla uzyskania odpustu zupełnego, a związane z kościołem lub kaplicą, obejmuje ich pobożne nawiedzenie, w czasie którego należy odmówić Modlitwę Pańską i Wyznanie wiary, o ile coś innego nie postanowiono. (WO nr 18 § 1 i 19).
Do uzyskania odpustu zupełnego wymaga się, oprócz wykluczenia wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego, wykonania dzieła obdarzonego odpustem oraz wypełnienia trzech następujących warunków: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać kilka odpustów zupełnych. Natomiast po jednej Komunii eucharystycznej i po jednej modlitwie w intencjach Ojca Świętego zyskuje się tylko jeden odpust zupełny. Trzy warunki można wypełnić na wiele dni przed lub po wykonaniu przepisanego dzieła. Wypada wszakże, by Komunia święta i modlitw w intencjach Papieża miały miejsce sce w tym dniu, w którym wykonuje się wspomniane dzieło obdarzone odpustem. Modlitwą w intencjach Ojca Świętego może być odmówienie Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo, ale może to być także każda inna modlitwa (WO nr 20 § 1-3).
Odpusty zupełne, które można zyskać codziennie: 
  • Za adorację Najświętszego Sakramentu trwającą przynajmniej pół godziny.
  • Za czytanie lub słuchanie Pisma Świętego przynajmniej przez pół godziny.
  • Za pobożne odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego wobec Najświętszego Sakramentu na terenie Polski.
  • Za odprawienie nabożeństwa Drogi krzyżowej.
  • Za odmówienie różańca w kościele, kaplicy, we wspólnocie zakonnej albo pobożnym stowarzyszeniu.

Odpusty zupełne, które można zyskać w określone dni roku liturgicznego podane są pod ich datą. 
Odpusty zupełne, które można zyskać w określonych miejscach, w poszczególne dni, również podane są w kalendarzu liturgicznym.
Ponadto odpust zupełny można uzyskać:
  • Za nawiedzenie sanktuarium w uroczystość jego tytułu i podczas pielgrzymki.
  • Za nawiedzenie jakiegokolwiek kościoła w dniu jego tytułu oraz 2 sierpnia.
  • Za nawiedzenie kościoła stacyjnego, jeśli uczestniczy się w liturgii w dniu stacji.
Kościół udziela odpustu zupełnego w wielu szczególnych okolicznościach, jak misje święte, rekolekcje, pielgrzymka, rocznica własnego chrztu, pierwsza Komunia święta, Msza święta prymicyjna, jubileusze święceń, kongresy eucharystyczne, synod diecezjalny, wizytacja pasterska i w chwili śmierci.