Wesprzyj remont szkoły Św. Jana w Mapotolon – Sierra Leone

sty 30, 2022 | Aktualności

Drodzy Parafianie

Od blisko 11 lat w Sierra Leone posługują kapłani naszej diecezji. Obecnie w Parafii Św. Augustyna w Kambii pracuje ks. Jacek Pielak oraz ks. Robert Gut. Ksiądz Robert Gut, poza pracą duszpasterską pełni funkcję menedżera szkół podstawowych. Opiekuje się szesnastoma placówkami. Jedną z nich jest szkoła Św. Jana w Mapotolon będąca najbardziej oddalonym punktem w parafii. Dojazd do szkoły samochodem jest utrudniony, a często w porze deszczowej niemożliwy. Ze względu na panujące warunki, bardzo ciężko jest przeprowadzić jakiekolwiek prace remontowe. Brak odpowiedniej drogi oraz dystans podwyższają koszty napraw.

Szkoła Św. Jana w Mapotolon znajduje się w opłakanym stanie. Mury są popękane, dach przecieka, a w posadzce zrobiły się wielkie dziury. Przy konstrukcji budynku jako okien użyto metalowej siatki, która całkowicie zardzewiała i popękała. Wystające druty stanowią kolejne zagrożenie dla dzieci. Miejscowość położona jest między bagnami. Ze względu na brak dużych drzew, ceny desek są bardzo wysokie. W szkole brakuje ławek dla uczniów. Część dzieci ucząc się siedzi na podłodze. Uczniowie nie mogą korzystać z toalet, które zawaliły się kilka lat temu.

Ks. Robert stara się wpierać finansowo drobne naprawy w szkole. Zakupił kilkadziesiąt worków cementu, aby wypełnić część dziur w podłodze. Opłacił naprawę połamanych ławek. Niestety szkoła wymaga gruntownego remontu, którego nie jest w stanie przeprowadzić o własnych siłach.

Dlatego w imieniu ks. Robert zwracam się z prośbą o wsparcie remontu Szkoły Św. Jana w Mapotolon. Planujemy wylać nową posadzkę. Chcemy położyć tynki oraz wznieść filary, wzmacniające popękane mury. Mamy zamiar naprawić schody oraz wykonać nowe okna ze specjalnych betonowych form. Planujemy zrobić tablice, ławki, stoły i krzesła dla uczniów i nauczycieli. Chcemy wybudować nowe toalety.

Osoby, które chciałyby wesprzeć remont szkoły Mapotolon, mogą dokonywać wpłaty ofiar na konto Dzieła Misyjnego Diecezji Warszawsko-Praskiej na rachunek: 56 1540 1287 2001 6801 1413 0003, z dopiskiem: Mapotolon.

W imieniu ks. Roberta dziękuję za wszelką okazaną pomoc.

 

Ks. Marcin Brzeszczyński

Dyrektor Dzieła Misyjnego DW-P