Kino z orzełkiem – spotkania z filmem historycznym
Chcąc wzbogacić ofertę naszego kina „Kurtyna” już od września 2024r. ruszamy z nowym pomysłem. Serdecznie Państwa zapraszamy na nowy cykl filmowy pt. „Kino z Orzełkiem”. Są to spotkania dotyczące tematyki historycznej, które będą odbywać się w drugie poniedziałki miesiąca.
Początkowo będą mogli Państwo zapoznać się z rysem historycznym, dotyczącym danego spotkania, naszkicowanym przez ręce specjalisty z dziedziny historii, po którym nastąpi projekcja filmu. Po każdym seansie, odbędzie się komentarz filmoznawczy dotyczący warstwy artystycznej, oraz otworzymy do obejrzanego dzieła panel dyskusyjny publiczności i specjalistów.
Udział w naszych spotkaniach jest bezpłatny i skierowany zarówno do starszej młodzieży jak i widzów dorosłych. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na sali kinowej, należy odebrać darmową wejściówkę na spotkanie w kasie kina (będą dostępne na miesiąc przed planowanym wydarzeniem). Spotkania będą rozpoczynać się o godz. 18.00
Mamy nadzieję, że podjęta przez nas inicjatywa sprawi Państwu dużo radości, wzbogaci wiedzę i skłoni do refleksji na losami naszej Ojczyzny.
Terminy i tytuły seansów (po kliknięciu na tytuł można znaleźć więcej informacji i zobaczyć zwiastun):
- Poniedziałek, 09 września 2024 r., godz. 18:00 – „Czerwone maki”
- Poniedziałek, 14 października 2024 r., godz. 18:00 – „Miasto 44”
- Poniedziałek, 11 listopada 2024 r., godz. 18:00 – „Jack Strong”
- Poniedziałek, 09 grudnia 2024 r., godz. 18:00 – „Czarny czwartek”
Zespół ekspercki:
dr Stefan Artymowski – historyk, muzealnik, edukator, pracownik instytucji kultury, autor kilkudziesięciu artykułów i książek w tym wydania krytycznego Józefa Piłsudskiego „Wspomnienia o Gabrielu Narutowiczu” (2022), „Planu zagłady Warszawy” (2019) i „Ku jedności. Listopad 1918 roku” (2018, wspólnie z Pawłem Bezakiem). Miłośnik historii wojskowości, w badaniach naukowych zajmuje się historią XX wieku. Historia to pasja, to styl życia, to zainteresowanie przeszłością, aby lepiej zrozumieć przyszłość.
mgr Aleksandra Czechowska – historyk, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 4 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zielonce
mgr Michał Komuda – pracownik Muzeum Powstania Warszawskiego, redaktor i współautor „Leksykonu militariów Powstania Warszawskiego”, w latach 2013 – 2024 stały współpracownik magazynu „wSieci Historii”. Na co dzień zajmuje się historią Powstania Warszawskiego, a także działalnością konspiracyjnych fotografów. Z ramienia MPW m.in. organizuje i koordynuje wykłady, warsztaty, spotkania i konkursy fotograficzne. Ponadto jest autorem licznych artykułów poświęconych historii Polski.
o. dr Marek Kotyński CSsR – kapłan Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptorystów). Studiował teologię duchowości na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W latach 1995-2001 był kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rzymie. Studia doktoranckie ukończył w 2004 roku w Instytucie Duchowości Papieskiego Wydziału Teologicznego Teresianum w Rzymie. Jest pracownikiem Akademii Katolickiej w Warszawie, wykłada m.in. teologię i historię duchowości, teologię modlitwy, mistykę, spowiednictwo, kierownictwo duchowe oraz duchowość filmu. Jest rekolekcjonistą i misjonarzem w Polsce i za granicą oraz częstym bywalcem mediów.
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.