Kino z duszą: „Wandea. Zwycięstwo albo śmierć”

mar 7, 2024 | Aktualności, Kino z duszą

Więcej informacji na temat cyklu „Kino z duszą”

Pierwszy czwartek miesiąca – 4 kwietnia 2024 r. godz. 19:00, bilety w cenie 10 zł. dostępne do nabycia w kasie kina od czwartku 07 marca.

W ramach naszego cyklu „Kino z duszą” wraz z o. Markiem Kotyńskim zapraszamy na kolejny seans – francuski film historyczny pt. „Wandea. Zwycięstwo albo śmierć” . Po seansie prelekcja i dyskusja na temat filmu.

Jest rok 1793. Brutalna rewolucyjna tyrania krwią spod gilotyny znaczy i buduje „nową Francję”. Zabito króla, zwolenników monarchii, tysiące księży i wiernych, ale czterech na pięciu straconych pochodziło ze stanu trzeciego, czyli „ludu francuskiego”, w imię którego podobno wybuchła i toczyła się rewolucja. Trzy wielkie hasła rewolucji: wolność, równość, braterstwo, brzmią jak ponury żart. Wiosną 1793 roku lud francuski z Wandei mówi „dość”. Wybucha powstanie, stworzona zostaje Armia Katolicka i Królewska, a na jej sztandarach widnieje Najświętsze Serce Pana Jezusa… Wizerunek ten do dziś stanowi symbol i słusznie otaczany jest szacunkiem przez francuskie środowiska katolickie i tradycyjne.

Głównym bohaterem filmu jest legendarny François de Charette, młody, choć już od czterech lat emerytowany oficer dawnej Królewskiej Marynarki Wojennej. Wandejscy chłopi niemal siłą wzywają go do objęcia dowództwa powstania. Niechętny początkowo oficer w najbliższych miesiącach okaże się nie tylko sprytnym strategiem wojskowym, lecz także stanie się charyzmatycznym przywódcą i budowniczym bohaterskiej, wolnościowej, oddanej idei i gotowej na wszystko armii powstańczej.

opis dystrybutora kina

Kraj i rok produkcji: Francja 2022
Czas trwania: 100 min.
Reżyseria: Paul Mignot, Vincent Mottez

Zachęcamy do obejrzenia zwiastuna: